ThomasMorris has logged 40 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Brother

Brother

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
Read the review Edit this entry  
27
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Anna

Anna

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Brigitte

Brigitte

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Audition

The Audition

2015
×
Edit this entry  
21
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Two Thousand Maniacs!

Two Thousand Maniacs!

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Little Vera

Little Vera

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Street Scenes 1970

Street Scenes 1970

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
School Daze

School Daze

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Autumn Marathon

Autumn Marathon

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry