• Saboteur

    Saboteur

    ★★★½

    Another one of Hitchcock’s innocent man on the run thrillers. It takes awhile for it to get going but the set pieces are good in the third act. A clear rough draft for North by Northwest with the caveat that in this there is a fear that Americans might be willing to part with a few human rights in a time of war. The time when those rights are of upmost importance.

  • Topaz

    Topaz

    ★★½

    A couple fun set pieces in this but a mostly dull affair that fizzles out into a drag in the third act.

  • Lifeboat

    Lifeboat

    ★★★½

    An impressive feat by any means even with its strange politics and weird plot contrivances.

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth

    Macbeth is fun you all are just boring.

  • Saint Maud

    Saint Maud

    ★★★½

    That final shot is some pitch black comedy.

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

    Watched the new 4K restoration at the Alamo Drafthouse in Denver. Pretty awesome to hear a Warg roar in a movie theater.

  • Looper

    Looper

    ★★★★

    Whoever made this would make a great Star Wars movie.

  • Torn Curtain

    Torn Curtain

    ★★½

    Quite dull. It’s not without a few good moments but the set pieces in this are very dry which does little to mask the melodrama. Newman also seems miscast here. Hitchcock may’ve been bored making this. I was certainly bored watching it.

  • Killer's Kiss

    Killer's Kiss

    ★★★

    Quite padded, even at 68 minutes, and the post dubbing is a little rough to get through but the imagery is undeniably pretty and even beautiful at times. Kubrick at this point was essentially a one man film crew and the results are impressive.

  • Cape Fear

    Cape Fear

    ★★★★

    Perhaps better than Scorsese’s. It feels more intense. No offense to De Niro as Cady either but Mitchum is infinitely scarier.

  • Chan Is Missing

    Chan Is Missing

    ★★★

    While I think the film would be improved by showing the inciting incident and at 75 minutes it’s still padded but I have a specific love for these type of low budget, city bound, mysteries. They feel more genuine and earnest, and there’s a special magic you can only capture this way.

  • The King's Man

    The King's Man

    ★★★

    By no means a great film but it serves to scratch that very specific itch of WW1 iconography, gun porn, and developing technology. Made for fans (like me) of Sherlock Holmes: A game of Shadows and that one No Man’s Land scene from Wonder Woman.