Sort by

thomb1 has logged 270 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Procession

Procession

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★½
Edit this entry  
21
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★
Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Edit this entry  
18
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★½
Edit this entry  
17
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Happy Hour

Happy Hour

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Tucker: The Man and His Dream

Tucker: The Man and His Dream

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Human Surge

The Human Surge

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
20
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Edit this entry  
14
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★½
Edit this entry  
30
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Gardens of Stone

Gardens of Stone

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Les Dames du Bois de Boulogne

Les Dames du Bois de Boulogne

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Cotton Club

The Cotton Club

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Venom

Venom

2018
×
★★½
Edit this entry  
12
To Die For

To Die For

1995
×
★★½
Edit this entry  
12
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Rain People

The Rain People

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Licensed to Kill

Licensed to Kill

1997
×
★★½
Edit this entry  
09
Finian's Rainbow

Finian's Rainbow

1968
×
★★
Edit this entry  
08
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★
Edit this entry  
08
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★
Edit this entry  
05
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Edit this entry