Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Thom Denson

Thom Denson

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Thom
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Thom’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • If Beale Street Could Talk

    If Beale Street Could Talk 2018

    ★★★★ Watched by Thom Denson 22 Aug 2019

    ✈️

  • Free Solo

    Free Solo 2018

    ★★★★½ Watched by Thom Denson 22 Aug 2019

    ✈️

  • Fighting with My Family

    Fighting with My Family 2019

    ★★★ Watched by Thom Denson 22 Aug 2019

    ✈️

  • Keanu

    Keanu 2016

    ★★★½ Watched by Thom Denson 02 Oct 2018

    ✈️

  • Elvis

    Elvis 2022

    ★★★ Watched by Thom Denson 13 Aug 2022

    @ Picturehouse, Finsbury Park

  • Ambulance

    Ambulance 2022

    ★★★★ Watched by Thom Denson 04 Aug 2022

    ✈️

  • Nope

    Nope 2022

    ★★★★½ Watched by Thom Denson 05 Aug 2022

    @ Alamo Drafthouse, Brooklyn

  • Kagemusha

    Kagemusha 1980

    ★★★★ Watched by Thom Denson 10 Jul 2022

    @ the Prince Charles

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick 2022

    ★★★★½ Watched by Thom Denson 22 Jun 2022

    @ Picturehouse, Finsbury Park

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★★ Watched by Thom Denson 15 May 2022

    @ the Prince Charles

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★★½ Watched by Thom Denson 14 May 2022

    @ Picturehouse Central

  • Eighth Grade

    Eighth Grade 2018

    ★★★★★ Rewatched by Thom Denson 01 May 2022

    @ Barbican (w/ Anna Meredith Orchestra)

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 5
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.