Sort by

Thomas has logged 203 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Brightburn

Brightburn

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frozen II

Frozen II

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Teenage Badass

Teenage Badass

2020
×
Edit this entry  
10
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Haunt

Haunt

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Western Stars

Western Stars

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry