RSS feed for James

James has logged 221 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★
Edit this entry  
30
One Million Years B.C.

One Million Years B.C.

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Interview

The Interview

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Short Circuit

Short Circuit

1986
×
★★★
Edit this entry  
24
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Ask Me Anything

Ask Me Anything

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Night at the Museum: Secret of the Tomb

Night at the Museum: Secret of the Tomb

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Pie 2

American Pie 2

2001
×
★★★★
Edit this entry  
13
American Pie

American Pie

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Battleship

Battleship

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Artifact

Artifact

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Million Dollar Arm

Million Dollar Arm

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

2013
×
★★
Edit this entry  
02
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lucy

Lucy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Town that Dreaded Sundown

The Town that Dreaded Sundown

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Robot Overlords

Robot Overlords

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Face of an Angel

The Face of an Angel

2014
×
Edit this entry  
16
Second Coming

Second Coming

2014
×
½
Edit this entry  
16
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Electricity

Electricity

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hungry Hearts

Hungry Hearts

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love Is Strange

Love Is Strange

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Ping Pong Summer

Ping Pong Summer

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry