Thomas has logged 58 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nashville

Nashville

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gigantic

Gigantic

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Scarecrow

The Scarecrow

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Limelight

Limelight

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
City of Women

City of Women

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Donnybrook

Donnybrook

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rocky V

Rocky V

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lower Depths

The Lower Depths

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Rose Reborn

A Rose Reborn

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Diary of a Chambermaid

Diary of a Chambermaid

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Creep

Creep

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Zelig

Zelig

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Never Look Away

Never Look Away

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Wake Up

Wake Up

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Milky Way

The Milky Way

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Phantom of Liberty

The Phantom of Liberty

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lawless

Lawless

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry