thordeIia has logged 151 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sicario

Sicario

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Holidate

Holidate

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Roma

Roma

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Candyman

Candyman

1992
×
Read the review Edit this entry  
02
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Grinch

The Grinch

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
Onward

Onward

2020
×
Edit this entry  
28
Paul

Paul

2011
×
Edit this entry  
28
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★½
Edit this entry  
27
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
Read prior review Edit this entry  
22
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
Read the review Edit this entry  
19
Funny Games

Funny Games

2007
×
Edit this entry  
17
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Whiplash

Whiplash

2013
×
Read the review Edit this entry  
14
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
Read the review Edit this entry  
10
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
Read the review Edit this entry  
08
Shirley

Shirley

2020
×
Edit this entry  
05
His House

His House

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Melancholia

Melancholia

2011
×
Read the review Edit this entry  
02
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Border

Border

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
Read the review Edit this entry  
31
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
Bilby

Bilby

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry