Thorkell August has logged 73 entries for films during October 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★½
Edit this entry  
31
A Burning Hot Summer

A Burning Hot Summer

2011
×
★★★
Edit this entry  
31
Fay Grim

Fay Grim

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
City of Life and Death

City of Life and Death

2009
×
★★★★
Edit this entry  
30
La vie de Jésus

La vie de Jésus

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Go Go Tales

Go Go Tales

2007
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Amateur

Amateur

1994
×
★★★★
Edit this entry  
29
We Have a Pope

We Have a Pope

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Unbelievable Truth

The Unbelievable Truth

1989
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Great White Silence

The Great White Silence

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Tall Man

The Tall Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mysteries of Lisbon

Mysteries of Lisbon

2010
×
★★★½
Edit this entry  
26
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
The James Dean Story

The James Dean Story

1957
×
★★
Edit this entry  
25
Outside Satan

Outside Satan

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Edit this entry  
24
Victim

Victim

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Strange Case of Angelica

The Strange Case of Angelica

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Caine Mutiny Court-Martial

The Caine Mutiny Court-Martial

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Antiviral

Antiviral

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jeremiah Johnson

Jeremiah Johnson

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Open Range

Open Range

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
Keep the Lights On

Keep the Lights On

2012
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Cincinnati Kid

The Cincinnati Kid

1965
×
★★★★
Edit this entry  
20
Shortbus

Shortbus

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Delinquents

The Delinquents

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Japanese Girls at the Harbor

Japanese Girls at the Harbor

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mr. Thank You

Mr. Thank You

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ornamental Hairpin

Ornamental Hairpin

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Masseurs and a Woman

The Masseurs and a Woman

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Midnight in the Garden of Good and Evil

Midnight in the Garden of Good and Evil

1997
×
★★★½
Edit this entry  
17
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★
Edit this entry  
16
Paradise: Hope

Paradise: Hope

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
Paradise: Faith

Paradise: Faith

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Lonesome

Lonesome

1928
×
★★★★
Edit this entry  
14
Henry Fool

Henry Fool

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
House of Tolerance

House of Tolerance

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Prêt-à-Porter

Prêt-à-Porter

1994
×
★★★
Edit this entry  
13
Beyond Therapy

Beyond Therapy

1987
×
★★
Read the review Edit this entry