Sort by

Thorkell August has logged 544 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ida

Ida

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
20,000 Days on Earth

20,000 Days on Earth

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Drop

The Drop

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Pride

Pride

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Lucy

Lucy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Interview

The Interview

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Second Awakening of Christa Klages

The Second Awakening of Christa Klages

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sisters, or The Balance of Happiness

Sisters, or The Balance of Happiness

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rosa Luxemburg

Rosa Luxemburg

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Marianne and Juliane

Marianne and Juliane

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★½
Edit this entry  
21
I'll Be There

I'll Be There

2003
×
★★½
Edit this entry  
20
Dead Snow 2: Red vs. Dead

Dead Snow 2: Red vs. Dead

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Coup de Grâce

Coup de Grâce

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vision – From the Life of Hildegard von Bingen

Vision – From the Life of Hildegard von Bingen

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sheer Madness

Sheer Madness

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
Screamers

Screamers

1995
×
★★★½
Edit this entry  
13
Out of Nature

Out of Nature

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Afflicted

Afflicted

2013
×
★★½
Edit this entry  
12
Rosenstrasse

Rosenstrasse

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Oculus

Oculus

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★½
Edit this entry  
11
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Educating Rita

Educating Rita

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sophie Scholl: The Final Days

Sophie Scholl: The Final Days

2005
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Book Thief

The Book Thief

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
Hallam Foe

Hallam Foe

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
Like a thief in the night

Like a thief in the night

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
Elling

Elling

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Ragnarok

Ragnarok

2013
×
★★★½
Edit this entry