Sort by

Thorkell August has logged 69 entries for films during February 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
If These Walls Could Talk 2

If These Walls Could Talk 2

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
Better Than Chocolate

Better Than Chocolate

1999
×
★★★½
Edit this entry  
27
When Night Is Falling

When Night Is Falling

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
For a Lost Soldier

For a Lost Soldier

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harvest

Harvest

2011
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Private Romeo

Private Romeo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Howl

Howl

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
J. Edgar

J. Edgar

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Parting Glances

Parting Glances

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Summer Storm

Summer Storm

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Blossoming of Maximo Oliveros

The Blossoming of Maximo Oliveros

2005
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Living End

The Living End

1992
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Iron Ladies

The Iron Ladies

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Edge of Heaven

The Edge of Heaven

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Naked Civil Servant

The Naked Civil Servant

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lianna

Lianna

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eyes Wide Open

Eyes Wide Open

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Shootist

The Shootist

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Breakfast on Pluto

Breakfast on Pluto

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tea and Sympathy

Tea and Sympathy

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
We Have a Pope

We Have a Pope

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Hagbard and Signe

Hagbard and Signe

1967
×
★★★★
Edit this entry  
17
Wilde

Wilde

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Angels of Sex

Angels of Sex

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Making Love

Making Love

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Longtime Companion

Longtime Companion

1989
×
★★★½
Edit this entry  
15
North Sea Texas

North Sea Texas

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Prick Up Your Ears

Prick Up Your Ears

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Yossi & Jagger

Yossi & Jagger

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
And the Band Played On

And the Band Played On

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Head On

Head On

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Adventures of Félix

Adventures of Félix

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Three

Three

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mephisto

Mephisto

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
11
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry