Sort by

Thorkell August has logged 60 entries for films during March 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Death Race 2000

Death Race 2000

1975
×
★★
Edit this entry  
30
The Toxic Avenger

The Toxic Avenger

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Last Hurrah

The Last Hurrah

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hurricane

The Hurricane

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Good Girl

Good Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Tales of Hoffmann

The Tales of Hoffmann

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Insurgent

Insurgent

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
No Time for Sergeants

No Time for Sergeants

1958
×
★★★½
Edit this entry  
25
Side Street

Side Street

1950
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ride Lonesome

Ride Lonesome

1959
×
★★★★
Edit this entry  
25
Clenched fists for victory

Clenched fists for victory

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★
Edit this entry  
23
Hawaii, Oslo

Hawaii, Oslo

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Boy & the World

Boy & the World

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
Stations of the Cross

Stations of the Cross

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Tribe

The Tribe

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pilgrimage

Pilgrimage

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Battle of Midway

The Battle of Midway

1942
×
★★★
Edit this entry  
20
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mogambo

Mogambo

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Whole Town's Talking

The Whole Town's Talking

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tobacco Road

Tobacco Road

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Two Rode Together

Two Rode Together

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Donovan's Reef

Donovan's Reef

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cheyenne Autumn

Cheyenne Autumn

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Riley the Cop

Riley the Cop

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wagon Master

Wagon Master

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mary of Scotland

Mary of Scotland

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sergeant Rutledge

Sergeant Rutledge

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Doctor Bull

Doctor Bull

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Steamboat Round the Bend

Steamboat Round the Bend

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Judge Priest

Judge Priest

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Horse Soldiers

The Horse Soldiers

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Drums Along the Mohawk

Drums Along the Mohawk

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lost Patrol

The Lost Patrol

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Fugitive

The Fugitive

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Long Gray Line

The Long Gray Line

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Arrowsmith

Arrowsmith

1931
×
★★★
Edit this entry  
09
Of Horses and Men

Of Horses and Men

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Long Voyage Home

The Long Voyage Home

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
3 Godfathers

3 Godfathers

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mister Roberts

Mister Roberts

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bucking Broadway

Bucking Broadway

1917
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Just Pals

Just Pals

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry