Thorkell August has logged 142 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Carnage: Swallowing the Past

Carnage: Swallowing the Past

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Veneno

Veneno

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
14
His House

His House

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Ricky Gervais: Humanity

Ricky Gervais: Humanity

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nate: A One Man Show

Nate: A One Man Show

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ari Eldjárn: Pardon My Icelandic

Ari Eldjárn: Pardon My Icelandic

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Operation Odessa

Operation Odessa

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Run

Run

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Collective

Collective

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Seduced: Inside the NXIVM Cult

Seduced: Inside the NXIVM Cult

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
Crawl

Crawl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
13
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
Hope

Hope

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
03
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Light of My Life

Light of My Life

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
American Made

American Made

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Escape From Pretoria

Escape From Pretoria

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
Edit this entry  
27
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Revenge

Revenge

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★
Edit this entry  
13
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
After Truth: Disinformation and the Cost of Fake News

After Truth: Disinformation and the Cost of Fake News

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Nick Mason's Saucerful of Secrets - Live At The Roundhouse

Nick Mason's Saucerful of Secrets - Live At The Roundhouse

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Freaks

Freaks

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Nine 1/2 Weeks

Nine 1/2 Weeks

1986
×
★★★½
Edit this entry