• Trump: What's The Deal?

    Trump: What's The Deal?

    ★★★½

    Good journalism.

  • Welcome to Chechnya

    Welcome to Chechnya

    ★★★★★

    Powerful documentary about a group of some of the bravest people in the world who helped gay people escape from Chechnya (where they are tortured and sometimes killed).

    These brave souls should get the Nobel peace price and shame on those countries that did not help these refuges (one of those were Trump's America).

  • Ricky Gervais: Humanity

    Ricky Gervais: Humanity

    ★★★★★

    I've now seen this show 3 times so I think it is safe to say that it is one of my favorites. I keep coming back to it for some reason. :)

  • Nate: A One Man Show

    Nate: A One Man Show

    ★★★½

    I love the risks Natalie Palamides takes here. This feels raw to the point of being performance art in stead of a stand up.

    I do think her view on what it means to be masculine is rather shallow, even toxic masculinity. Most of it feels like political talking points rather than something with meat on the bones.

    My main problem however is the end. SPOILERS!!!!

    If we are going to call what happened rape and they both raped each…

  • Let Them All Talk

    Let Them All Talk

    ★★★★

    Steven Soderbergh is one of the most interesting directors out there. He is willing to take chances, experiment and push himself creatively. This was filmed on only 8 days. They only had outlines of what would happen. All the dialog was improvised. What we end up with is something that reminds me of late Robert Altman. Not in style but thematically and emotionally. This is a simple film on the surface but if you stop and allow yourself to think…

  • Mank

    Mank

    ★★★½

    Again I find myself at odds with most critics. I should love this film. The subject and the style is something I usually fall for but I found the whole thing kind of soul-less. It looks great, it is well acted but a film has to have something more than that. I'm not sure where the problem is. I've been thinking about it for two days now but something is lacking. Until I see it again I will leave a 3.5 star rating.

  • The Undoing

    The Undoing

    ★★★★

    Well made mini series, directed by Susanne Bier and with a brilliant performance from Hugh Grant.

    There is however a huge problem here which is why I'm not giving it a full house. And no I'm not talking about how Nicole Kidman looks or her wooden acting. My problem is the end.

    HUGE SPOILERS.
    This is built up like a whodunnit and that genre has a fixed rule. You suggest who is the killer but then it turns out it…

  • Crawl

    Crawl

    ★★★★

    This film is so much fun to watch. Well made, acted and all around a great ride.

  • Revenge

    Revenge

    ★★½

    Over the top but not in a good way. Style over substance. Gore over reason. Predictable to the last minute and just goes on and on for way too long.

  • Tenet

    Tenet

    ★★

    Tenet (2020) is a good example of why more money does not equal better film. Compare Tenet to Memeto and you know what I'm talking about. Tenet is is all gimmick with little to no character development. Yes it looks great and was probably hard to make but I stopped caring for any of these people half way through the film. And it had nothing to do with plot or sound (which was over the top). I don't think it…

  • Swallow

    Swallow

    ★★★½

    A good idea but damn it was hard to watch.

    My main problem with this film is the filming style. It often did not make much sense to me. I often felt like the director went with cool shots rather than what served the story.

    It would have been interesting to see what David Cronenberg had done with this.

  • Professor Marston and the Wonder Women

    Professor Marston and the Wonder Women

    ★★★★★

    What a beautiful love story and how sad that polyamory and BDSM is still such a taboo.

    The editing in this film is simply amazing.