RSS feed for Thorsten

Thorsten has logged 44 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★½
Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Security

Security

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
6 Days

6 Days

2017
×
★★½
Edit this entry  
12
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★½
Edit this entry  
04
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
14
San Andreas

San Andreas

2015
×
★★
Edit this entry  
10
Most Likely to Die

Most Likely to Die

2015
×
★½
Edit this entry  
04
Starship Troopers 3: Marauder

Starship Troopers 3: Marauder

2008
×
★½
Edit this entry  
26
Escape from the Planet of the Apes

Escape from the Planet of the Apes

1971
×
★★½
Edit this entry  
18
Shooter

Shooter

2007
×
★★★
Edit this entry  
02
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Prom Night

Prom Night

2008
×
★½
Edit this entry  
12
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
Edit this entry  
02
Kids for Cash

Kids for Cash

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Black Hole

The Black Hole

1979
×
★★½
Edit this entry  
27
3 ½ Minutes, 10 Bullets

3 ½ Minutes, 10 Bullets

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Inside: Russia's Toughest Prisons

Inside: Russia's Toughest Prisons

2009
×
★★½
Edit this entry  
25
13th

13th

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Hummingbird

Hummingbird

2013
×
★★½
Edit this entry  
09
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★
Edit this entry  
22
Battle of Britain

Battle of Britain

1969
×
★★★
Edit this entry  
03
Survival Island

Survival Island

2005
×
★½
Edit this entry  
01
The Stepfather

The Stepfather

2009
×
★★
Edit this entry  
17
Run All Night

Run All Night

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★½
Edit this entry  
15
Machete Kills

Machete Kills

2013
×
★★
Edit this entry  
14
Dredd

Dredd

2012
×
★★★½
Edit this entry  
13
Accidental Courtesy: Daryl Davis, Race & America

Accidental Courtesy: Daryl Davis, Race & America

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Minimalism: A Documentary About the Important Things

Minimalism: A Documentary About the Important Things

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Town that Dreaded Sundown

The Town that Dreaded Sundown

2014
×
★★
Edit this entry  
09
Futureworld

Futureworld

1976
×
★★★½
Edit this entry  
08
Westworld

Westworld

1973
×
★★★½
Edit this entry  
26
Four Brothers

Four Brothers

2005
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Sentinel

The Sentinel

2006
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Edge

The Edge

1997
×
★★★½
Edit this entry  
10
Fire with Fire

Fire with Fire

2012
×
★★½
Edit this entry  
07
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Thing

The Thing

2011
×
★★★½
Edit this entry