RSS feed for Thorsten

Thorsten has logged 45 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Psycho

Psycho

1998
×
Edit this entry  
08
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★
Edit this entry  
03
Message from the King

Message from the King

2016
×
★★½
Edit this entry  
02
Assault on Wall Street

Assault on Wall Street

2013
×
★★
Edit this entry  
31
You're Next

You're Next

2011
×
★★½
Edit this entry  
29
Fear Island

Fear Island

2009
×
Edit this entry  
02
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★½
Edit this entry  
21
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
RED 2

RED 2

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
Bang, Boom, Bang

Bang, Boom, Bang

1999
×
★★★
Edit this entry  
16
RED

RED

2010
×
★★★½
Edit this entry  
10
Safe House

Safe House

2012
×
★★
Edit this entry  
07
Battleship

Battleship

2012
×
Edit this entry  
05
Lone Survivor

Lone Survivor

2013
×
★★★
Edit this entry  
04
Battlefield Earth

Battlefield Earth

2000
×
½
Edit this entry  
02
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★★½
Edit this entry  
29
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★
Edit this entry  
29
The Vexxer

The Vexxer

2007
×
★★½
Edit this entry  
27
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★
Edit this entry  
25
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Edit this entry  
21
Living on One Dollar

Living on One Dollar

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★
Edit this entry  
15
Howard the Duck

Howard the Duck

1986
×
★★½
Edit this entry  
13
Get the Gringo

Get the Gringo

2012
×
★★★½
Edit this entry  
11
Land of the Lost

Land of the Lost

2009
×
★★½
Edit this entry  
08
Looper

Looper

2012
×
★★★
Edit this entry  
06
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★
Edit this entry  
05
Sabotage

Sabotage

2014
×
★★½
Edit this entry  
01
Game Over, Man!

Game Over, Man!

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
Bright

Bright

2017
×
★½
Edit this entry  
04
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Edit this entry  
31
00 Schneider - Jagd auf Nihil Baxter

00 Schneider - Jagd auf Nihil Baxter

1994
×
★★½
Edit this entry  
22
Take Your Pills

Take Your Pills

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Escape Plan

Escape Plan

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
The Beginner

The Beginner

1985
×
★½
Edit this entry  
10
Helge - Komm hier haste ne Mark! Helge und Band live in Berlin

Helge - Komm hier haste ne Mark! Helge und Band live in Berlin

2011
×
★★★½
Edit this entry  
09
Praxis Dr. Hasenbein

Praxis Dr. Hasenbein

1997
×
★★★
Edit this entry  
08
Texas - Doc Snyder hält die Welt in Atem

Texas - Doc Snyder hält die Welt in Atem

1993
×
★★½
Edit this entry  
24
Concussion

Concussion

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Hunting Ground

The Hunting Ground

2015
×
★★★½
Edit this entry