Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
The Street

The Street

1976
×
Edit this entry  
03
May December

May December

2023
×
★★★★
Edit this entry  
01
L for Leisure

L for Leisure

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Decoder

Decoder

1984
×
★★★½
Edit this entry  
12
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★
Edit this entry  
04
Vesper

Vesper

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Now and Then - The Last Beatles Song

Now and Then - The Last Beatles Song

2023
×
Read the review Edit this entry  
03
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★½
Edit this entry  
31
Horror Express

Horror Express

1972
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
Edit this entry  
14
Satan's Rhapsody

Satan's Rhapsody

1917
×
Edit this entry  
13
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Edit this entry  
08
Sisters

Sisters

1972
×
★★★
Edit this entry  
07
Mystics in Bali

Mystics in Bali

1981
×
★★★
Edit this entry  
07
The Swan

The Swan

2023
×
Edit this entry  
05
X: The Man with the X-Ray Eyes

X: The Man with the X-Ray Eyes

1963
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
Edit this entry  
03
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★
Edit this entry  
02
Synonymous With

Synonymous With

2021
×
Edit this entry  
01
The Human Surge 3

The Human Surge 3

2023
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Edit this entry  
29
Satan Place: A Soap Opera from Hell

Satan Place: A Soap Opera from Hell

1988
×
Edit this entry  
29
I Thought the World of You

I Thought the World of You

2022
×
Edit this entry  
24
The Dybbuk

The Dybbuk

1937
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Edit this entry  
11
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Tobacco Embers

Tobacco Embers

1982
×
Edit this entry  
29
Telemarketers

Telemarketers

2023
×
Edit this entry  
26
Munro

Munro

1961
×
Edit this entry  
25
Housekeeping

Housekeeping

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★½
Edit this entry  
19
When the LAPD Blows Up Your Neighborhood

When the LAPD Blows Up Your Neighborhood

2022
×
Edit this entry  
15
Autumn Mists

Autumn Mists

1929
×
Edit this entry  
15
Clifford

Clifford

1994
×
★★★½
Edit this entry  
14
Serial Metaphysics

Serial Metaphysics

1972
×
Edit this entry  
14
KoKo's Earth Control

KoKo's Earth Control

1928
×
Read the review Edit this entry  
07
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★½
Edit this entry  
06
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★
Edit this entry  
29
Shreck

Shreck

1990
×
Edit this entry  
29
Barbie

Barbie

2023
×
★★★½
Edit this entry  
27
Ways of Seeing

Ways of Seeing

1972
×
Edit this entry  
23
Thundercrack!

Thundercrack!

1975
×
★★★★
Edit this entry  
21
Psyched by the 4D Witch (A Tale of Demonology)

Psyched by the 4D Witch (A Tale of Demonology)

1973
×
Edit this entry  
18
I'm a Virgo

I'm a Virgo

2023
×
Edit this entry  
16
The Foot Fist Way

The Foot Fist Way

2006
×
★★★
Edit this entry  
13
Amazing World of Ghosts

Amazing World of Ghosts

1978
×
Read the review Edit this entry  
06
Homoti

Homoti

1987
×
★★★½
Edit this entry