Sort by

Those has logged 346 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tammy and the Bachelor

Tammy and the Bachelor

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Film

Film

1965
×
Edit this entry  
28
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Edit this entry  
27
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★½
Edit this entry  
27
Wild Gunman

Wild Gunman

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★½
Edit this entry  
24
Crazy and Thief

Crazy and Thief

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
Sense8: Happy F*cking New Year

Sense8: Happy F*cking New Year

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Young Aphrodites

Young Aphrodites

1963
×
★★★
Edit this entry  
22
Stingray Sam

Stingray Sam

2009
×
★★★
Edit this entry  
21
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sonic Outlaws

Sonic Outlaws

1995
×
★★★★
Edit this entry  
19
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★
Edit this entry  
18
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
End

End

1992
×
Read the review Edit this entry  
12
Rat Life and Diet in North America

Rat Life and Diet in North America

1968
×
Read the review Edit this entry  
12
Cat Food

Cat Food

1967
×
Read the review Edit this entry  
11
The Ogre of Athens

The Ogre of Athens

1956
×
★★★
Edit this entry  
10
Man Is Not a Bird

Man Is Not a Bird

1965
×
★★★½
Edit this entry  
09
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
It Felt Like a Kiss

It Felt Like a Kiss

2009
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Wildcat

The Wildcat

1921
×
★★★½
Edit this entry  
04
Gloria!

Gloria!

1979
×
Read the review Edit this entry  
03
Innocence Unprotected

Innocence Unprotected

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★½
Edit this entry  
02
Schizopolis

Schizopolis

1996
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Tale of the Fox

The Tale of the Fox

1937
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Strange Little Cat

The Strange Little Cat

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Evolution

Evolution

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Round Midnight

Round Midnight

1986
×
★★★½
Edit this entry  
27
Decasia

Decasia

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Quest for Fire

Quest for Fire

1981
×
★★★★
Edit this entry  
25
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Pirate

The Pirate

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Edit this entry  
21
Out 1

Out 1

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Fist of Legend

Fist of Legend

1994
×
★★★★
Edit this entry  
18
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★
Edit this entry