Sort by

Those has logged 243 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Oh Lucy!

Oh Lucy!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Greaser's Palace

Greaser's Palace

1972
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Navigator: A Medieval Odyssey

The Navigator: A Medieval Odyssey

1988
×
★★★½
Edit this entry  
22
Springsteen On Broadway

Springsteen On Broadway

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Dante's Inferno

Dante's Inferno

1911
×
★★★½
Edit this entry  
20
Introspection

Introspection

1947
×
Edit this entry  
18
Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★½
Edit this entry  
14
Institute Benjamenta, or This Dream People Call Human Life

Institute Benjamenta, or This Dream People Call Human Life

1995
×
★★★
Edit this entry  
14
Fatal Pulse

Fatal Pulse

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
The World's Greatest Sinner

The World's Greatest Sinner

1962
×
★★★★
Edit this entry  
12
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Roma

Roma

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Terminal USA

Terminal USA

1993
×
★★★½
Edit this entry  
09
Stonebridge Park

Stonebridge Park

1981
×
Edit this entry  
09
Lost in the Thinking

Lost in the Thinking

2005
×
Edit this entry  
09
Hide and Seek

Hide and Seek

1996
×
★★★★
Edit this entry  
09
Inquiring Nuns

Inquiring Nuns

1968
×
★★★½
Edit this entry  
04
Allegro Non Troppo

Allegro Non Troppo

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
03
SpaceDisco One

SpaceDisco One

2007
×
Edit this entry  
03
Klute

Klute

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Suitcase of Love and Shame

Suitcase of Love and Shame

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Metropolis

Metropolis

2001
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Secret Life of Plants

The Secret Life of Plants

1979
×
★★★½
Edit this entry  
26
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Chronicle of Anna Magdalena Bach

Chronicle of Anna Magdalena Bach

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ator, the Fighting Eagle

Ator, the Fighting Eagle

1982
×
★★½
Edit this entry  
24
Killer Fish

Killer Fish

1979
×
★½
Edit this entry  
24
The Day Time Ended

The Day Time Ended

1980
×
★★
Edit this entry  
23
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Lords of the Deep

Lords of the Deep

1989
×
★★
Edit this entry  
22
Atlantic Rim

Atlantic Rim

2013
×
Edit this entry  
22
Mac and Me

Mac and Me

1988
×
★★½
Edit this entry  
21
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ornette: Made in America

Ornette: Made in America

1985
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Edit this entry  
17
Querelle

Querelle

1982
×
★★★★
Edit this entry  
16
Moon Child

Moon Child

1989
×
★★★½
Edit this entry  
15
I-Be Area

I-Be Area

2007
×
Edit this entry  
15
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★
Edit this entry  
13
Illusions

Illusions

1982
×
Edit this entry  
13
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★
Edit this entry  
10
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★½
Edit this entry