Those has written 22 reviews for films rated ★★½ .

  • We Met in Virtual Reality

    We Met in Virtual Reality

    ★★½

    As impressive as the advances in motion-tracking and graphic verisimilitude on display here are, the basic social dynamics at play really haven't changed much from those of the message boards and chatrooms of 20 years ago. Since then we've had all kinds of movies, from Catfish to We're All Going to the World's Fair, that complicate and problematize the ideal of deeper human connection online, and in comparison this movie's gee-whiz techno-optimistic sentimentality feels quaint at best, willfully ignorant at…

  • Dune

    Dune

    ★★½

    The After Last Season of tentpole Hollywood blockbusters, a film defined by a rigorous, totalizing blankness that impresses and enervates in equal measure. It’s certainly a bold take on the source material, if not a very imaginative one, and if nothing else by stripping everything to the bone and only covering half of the book Villeneuve successfully avoids the unwieldy narrative density that sank Lynch’s version.

    But just as this Dune’s brutal efficiency resolves one problem, it creates another, arguably even…

  • Favourites of the Moon

    Favourites of the Moon

    ★★½

    Droll verging on boring. A series of mildly amusing gags out of a lower-tier episode of Frasier occasionally livened up with some extremely French shit like bomb-throwing anarchists or children casually smoking cigarettes.

  • The Exorcist

    The Exorcist

    ★★½

    Hooptober 7.0: The Hoopening

    This is really just the ‘70s equivalent of A24-core “elevated” horror, a handful of genuine chills smothered in self-serious pop psychological Subtext and trendy a e s t h e t i c s.

  • Tesla

    Tesla

    ★★½

    A perfectly nice little film for the most part, but man am I getting tired of this recent trend in biopics where they keep stopping the movie so the narrator can cheekily fill us in on whether or not what we just saw “actually happened.” It was cute enough when Adam McKay did it the first time, but at this point it’s no longer quirky or irreverent or Brechtian or whatever, it’s just a dumb cop-out for cowards who want…

  • Cinema Paradiso

    Cinema Paradiso

    ★★½

    A very cute but not especially bright puppy taking a lil piddle on the carpet of cinema.

  • Dune

    Dune

    ★★½

    Fear is the fresh-maker.

  • Catwalk: Tales from the Catshow Circuit

    Catwalk: Tales from the Catshow Circuit

    ★★½

    A charming little stroll through a cute, quirky subculture.

    That is until you gradually come to suspect that Kim is only one perceived slight away from straight-up having Oh La La murdered, at which point the passive-aggressive tension in the Moncton Lions-Lionettes Activity Center quickly grows thicker than even the heartiest poutine.

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★½

    I can’t wait for Avengers 5 when the Avengers face their highest stakes yet, a bad guy who wants to kill THREE QUARTERS of the universe.

  • Annihilation

    Annihilation

    ★★½

    The thing about The Thing, or Stalker, or Under the Skin, or any of the other movies this one is kinda like, is that they're not "kinda like" anything but themselves. No art is made in a vacuum, of course, and those films all have their own clear cinematic influences (plus like Annihilation they're all literary adaptations), but they're also much more than just the synthesis of those influences. Instead, they incorporate those influences into the creation of something new.

    Annihilation is slick and pretty and neat-looking, but ultimately much like the Shimmer itself Garland can't create, he can only refract.

  • Thor: Ragnarok

    Thor: Ragnarok

    ★★½

    Dang, at this rate if Marvel keeps loosening their grip on their directors’ personal styles like this they might make an actual movie by Phase 9 or so.

  • Dracula

    Dracula

    ★★½

    Vampire Quinceañera - Hoop-Tober Part Deux (4.0)

    Yeah no thanks, the only completely sexless, cardboard-thin take on Dracula I'm interested in is the one that comes with bat-shaped marshmallows.

    Maddin > Murnau > Stoker > Herzog > Coppola > General Mills > Browning