Those has written 41 reviews for films rated ★★★ .

  • Dune

    Dune

    ★★★

    The After Last Season of tentpole Hollywood blockbusters, a film defined by a rigorous, totalizing blankness that impresses and enervates in equal measure. It’s certainly a bold take on the source material, if not a very imaginative one, and if nothing else by stripping everything to the bone and only covering half of the book Villeneuve successfully avoids the unwieldy narrative density that sank Lynch’s version.

    But just as this Dune’s brutal efficiency resolves one problem, it creates another, arguably even…

  • Bill and Coo

    Bill and Coo

    ★★★

    “Geography Lesson: The World Is Shaped Like An Egg”

  • Shiva Baby

    Shiva Baby

    ★★★

    This is fleet and fun and definitely captures a particular generational anxiety in an excruciatingly real way to the point where my gf and I were constantly shouting “noooooo” at the screen, but a lot of this movie’s buzz has centered around its distinctly Jewish flavor and...eh I dunno. There are notable exceptions where the movie plays off of common tropes of Jewish comedy in ways that also feel hyper-specific and lived-in (the tragicomic running bit about everyone’s preoccupation with…

  • The Tiger of Eschnapur

    The Tiger of Eschnapur

    ★★★

    Love to see Fritz Lang returning to his roots, and in dazzling color no less. That saïd...

  • Johnny Mnemonic

    Johnny Mnemonic

    ★★★

    A deadly pandemic exacerbated by corporate greed, people losing themselves to the Internet, telepathic computer hacking cyborg dolphins, VR, video chat, “iPhones.” This movie’s predictions for 2021 are spot-on!

  • Baraka

    Baraka

    ★★★

    A film full of literally jaw-dropping images that unfortunately tries to have it both ways w/r/t organizing itself around a deliberate thesis vs. “letting the images speak for themselves” and ends up largely failing to accomplish either as a result. There are times where this feels a bit too much like an upscale Mondo film.

    That match cut from the wavy lines raked into an elderly woman’s zen garden to the veins on the back of her hand tho 😙👌

  • Jessica Forever

    Jessica Forever

    ★★★

    Kinda like if Apichatpong Weerasethakul directed a Metal Gear Solid game.

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★

    Wow this Marianne 2020 ad is wild.

  • Final Flesh

    Final Flesh

    ★★★

    A fun idea, but the first and last segments are the only ones that really work, mostly thanks to the admirably game and good-humored performers and at least in the latter segment a surprisingly artful and ambitious crew (if you've ever wondered what it might look like if Maya Deren made shoestring made-to-order fetish porn, wonder no more). Chatman himself certainly isn't doing much of the heavy lifting here, his script generally far more interested in getting the actors to…

  • Pillow Talk

    Pillow Talk

    ★★★

    "Somewhere in this building, there may be a man who's crossed a new frontier."

    The master's theses practically write themselves.

  • Zardoz

    Zardoz

    ★★★

    If Star Wars didn't exist, it would be necessary to invent it.

  • Oh Lucy!

    Oh Lucy!

    ★★★

    If this is the beginning of a Hartnettaissance, then surely the Shannyn Sossassance can't be far behind.