• Ant-Man and the Wasp: Quantumania

    Ant-Man and the Wasp: Quantumania

    ★★★

    It was a fun movie. Nothing groundbreaking but I don't see where the hate comes from.

  • A Man Called Otto

    A Man Called Otto

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    It loses a lot from what they leave out from the original, namely the stuff with Otto's father and his father's house, etc. Tim Hanks does great though, it was hard to take him seriously as a legit curmudgeon but he gets there. The original is definitely better though.

  • Sonic the Hedgehog

    Sonic the Hedgehog

    ★★½

    Ladies and gentlemen, Jim Carrey as Jim Carrey.

  • Reno 911!: The Hunt for QAnon

    Reno 911!: The Hunt for QAnon

    ★★★½

    Welcome to Qs Blue's Clues, don't forget to own the libs.

  • A Quiet Place Part II

    A Quiet Place Part II

    ★★

    This movie is legit scary but has a fundamental flaw that totally ruins it for me:

    What good is playing the hearing aid sound on the radio unless people are playing radios? Given the course of events over this world's last year, there can't be many. Plus, without knowing what the sound is for, people would just turn it off, thinking the radio was broken. Anyway. Who cares.

  • Mortal Kombat

    Mortal Kombat

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Oh man those movie was most of what I wanted it to be. Balls to the wall, no screwing around with unnecessary contrivances like plot or exposition. This movie knows what it is and leans the hell into it. It knows that if you're watching it, you know who the characters are, then proceeds to smash them together like action figures. Its fast pacing may leave the uninitiated wondering what's going on, but the good news for them it's that they attend missing much. Dudes fight, deliver one liners, so the thing they do in the game and moved on. That's all this needed to be.

  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

    A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

    ★★★½

    I think I actually liked this one better than the first one. Very psychological horror. I feel like the idea that you may be the killer yourself is more scary than just a traditional slasher villian. Plus there is the whole homoerotic rape subtext which I don't understand why is debated, apparently-- it is quite overt. While the kills aren't terribly creative, there are some pretty interesting sfx scenes. This is a good choice if you're in that 80s horror mood.

  • Thunder Force

    Thunder Force

    ★½

    This is not a good movie, but I did laugh pretty hard at it a couple times. Madr me want some chicken.

  • Hatchet

    Hatchet

    ★★★

    This was a fun one.

    This movie just feels like 2006. I almost had to remind myself it was not a Scary Movie. It's got some laughs and some creative kills.

    "Nah, man, he looks dead as shit!"

  • A Nightmare on Elm Street

    A Nightmare on Elm Street

    ★★★½

    Man this was a weird one. Is everyone in this movie wearing purple eyeliner? They keep Freddy scary by keeping him off screen, which the later movies definitely depart from. The practical effects are classic. That spandex wall is really cool. This is a great horror movie, would definitely recommend.

  • Godzilla vs. Megalon

    Godzilla vs. Megalon

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Wow. I'd heard this was the low point of the franchise in terms of production quality and overall cheese, and I can see where that comes from. Definitely entertaining just for the schlock factor, but not much beyond that.

    High points include:
    -Hairy-backed toga villain
    -Nudies in the truck cab
    -You can see, like, every wire
    -Jet Jaguar has reprogrammed himself to be able to program himself. I programmed him to do that.
    -Godzilla's extended walk-on, get hype
    -Flying robot…

  • Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong

    ★★★★

    This was a fun-ass movie. It made absolutely no sense but I didn't even care because it was so damn entertaining. It was everything I hoped it would be. I hope they keep making these.