marvin has logged 90 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
My Blind Brother

My Blind Brother

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Anima

Anima

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Movie of My Life

The Movie of My Life

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Requiem for a Tuesday

Requiem for a Tuesday

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Edit this entry  
01
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Edit this entry  
01
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
30
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fred Armisen: Standup for Drummers

Fred Armisen: Standup for Drummers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★½
Edit this entry  
27
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Seth Rogen's Hilarity for Charity

Seth Rogen's Hilarity for Charity

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
Read the review Edit this entry  
09
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry