vee has logged 234 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★½
Edit this entry  
11
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Remember Me

Remember Me

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★
Edit this entry  
11
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★½
Edit this entry  
10
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Bang Bang Club

The Bang Bang Club

2010
×
★★½
Edit this entry  
25
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sing

Sing

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★
Edit this entry  
22
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Falling Inn Love

Falling Inn Love

2019
×
Edit this entry  
30
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry