• The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Hamilton

    ★★★★½

  • Disclosure

    ★★★★

  • Bombshell

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Uncut Gems

  • Tell Me Who I Am

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • Always Be My Maybe

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★½

  • Guava Island

    ★★★

  • Us

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • Knock Down the House

    ★★★★

  • Wounds

    ★½

  • The Farewell

    ★★★★½

  • I Am Mother

    ★★★

  • Polar

    ★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★

  • Ellen DeGeneres: Relatable

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Trevor Noah: Son of Patricia

    ★★★★

  • Bird Box

    ★★★

  • Quién te cantará

    ★★★★

  • Flight of the Conchords: Live in London

    ★★★★½

  • The Perfection

    ★★★½

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★★½

  • A Simple Favor

    ★★★½

  • Roma

    ★★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★½

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★

  • Hannah Gadsby: Nanette

    ★★★★★

  • Set It Up

    ★★★½

  • Tig Notaro: Happy To Be Here

    ★★★★

  • Deadpool 2

    ★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Upgrade

    ★★★½

  • Support the Girls

    ★★★½

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Game Night

    ★★★½

  • Sunday's Illness

    ★★★★

  • Feminists: What Were They Thinking?

    ★★★

  • Annihilation

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★★

  • Tully

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★★

  • Seeing Allred

    ★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★

  • The Tale

    ★★★★

  • Three Identical Strangers

    ★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • Private Life

    ★★★★

  • The Post

    ★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★

  • Coco

    ★★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Happy Death Day

    ★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★

  • Holy Camp!

    ★★★★

  • I Kill Giants

    ★★★½

  • mother!

    ★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★½

  • Long Shot

    ★★★½