2016

Valentina Morillo Valentina Morillo’s year in review

Valentina’s highest rated films

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • Mustang

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★½

  • Hitchcock/Truffaut

    ★★★★½

  • Zootopia

    ★★★★½

  • Mommy

    ★★★★½

  • Anomalisa

    ★★★★½

  • Repulsion

    ★★★★½

  • Inside Job

    ★★★★½

  • Spotlight

    ★★★★½

  • The Fear of 13

    ★★★★½

  • Room

    ★★★★½

  • Carol

    ★★★★½

  • Brooklyn

    ★★★★½

  • World of Tomorrow

    ★★★★½

  • 45 Years

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 66 Films watched
  • 5.5 Average per month
  • 1.3 Average per week

Milestones

First Film

45 Years

Jan 3

Last Film

The Handmaiden

Dec 11

Genres, Countries & Languages

Drama
35 films
Thriller
18 films
Documentary
13 films
Horror
12 films
Sci Fi
12 films
Comedy
12 films
Adventure
11 films
Romance
11 films
Mystery
8 films
Action
6 films
USA
48 films
UK
8 films
Canada
7 films
France
5 films
Ireland
5 films
Germany
2 films
Romania
1 film
India
1 film
English
61 films
French
10 films
Russian
3 films
Japanese
3 films
German
3 films
Romanian
2 films
Spanish
2 films
Chinese
2 films
Italian
1 film
Korean
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 18

Watchlist

Stars

Director

Highs and Lows

Highest Average

The Handmaiden
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

400 Days
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Star Wars: The Force Awakens
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Swell Season
Average weighted rating:

3.4

Films watched in 2016

  • The Handmaiden
  • Arrival
  • Daft Punk Unchained
  • The Swell Season
  • Medicine for Melancholy
  • The Conjuring 2
  • Maggie's Plan
  • Operator
  • The Queen
  • Don't Breathe
  • Swiss Army Man
  • 400 Days
  • Krisha
  • Carrie
  • Hush
  • The Witness
  • Circle
  • Amanda Knox
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Hitchcock/Truffaut
  • The Little Prince
  • Demolition
  • Midnight Special
  • 10 Cloverfield Lane
  • Them
  • The House at the End of Time
  • Picnic at Hanging Rock
  • The Lobster
  • Zootopia
  • High-Rise
  • Captain America: Civil War
  • The Witch
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Deadpool
  • Mustang
  • The Mask You Live In
  • Mommy
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Anomalisa
  • My Beautiful Broken Brain
  • Experimenter
  • The End of the Tour
  • Finding Vivian Maier
  • Repulsion
  • The Hateful Eight
  • Frank
  • Bridge of Spies
  • The Revenant
  • Inside Job
  • Freakonomics
  • Audition
  • The Thin Blue Line
  • The Big Short
  • Spotlight
  • The Fear of 13
  • Rebecca
  • Room
  • The Hunting Ground
  • Crimson Peak
  • Carol
  • The Visit
  • Brooklyn
  • World of Tomorrow
  • The Martian
  • Ant-Man
  • 45 Years

Highly rated films Valentina missed

  • Your Name.
  • One More Time with Feeling
  • 13th
  • I Am Not Your Negro
  • Aquarius
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Cameraperson
  • Sing Street

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more