2017

Valentina Morillo Valentina Morillo’s year to date

Valentina’s highest rated films

  • Moonlight

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • 20th Century Women

    ★★★★½

  • Jackie

    ★★★★

  • Doctor Strange

    ★★★★

  • Moana

    ★★★★

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★★

  • All About Eve

    ★★★★

  • Mildred Pierce

    ★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

  • Hidden Figures

    ★★★★

  • Certain Women

    ★★★½

  • Nocturnal Animals

    ★★★½

  • Lion

    ★★★½

  • Pacific Rim

    ★★★½

  • The Fits

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 21 Films watched
  • 7 Average per month
  • 1.8 Average per week

Milestones

First Film

La La Land

Jan 16

Last Film

Certain Women

Mar 12

Genres, Countries & Languages

Drama
18 films
Adventure
4 films
Romance
4 films
Comedy
4 films
Thriller
3 films
Sci Fi
3 films
History
2 films
Fantasy
2 films
Action
2 films
Crime
2 films
USA
21 films
Australia
2 films
France
1 film
Canada
1 film
Chile
1 film
UK
1 film
English
21 films
Spanish
3 films
Japanese
1 film
French
1 film
Hindi
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 12 Added 22

Watchlist

Stars

Valentina’s most liked review

La La Land

★★★★★

La he dejado reposar un par de horas antes de ponerle estrellitas. Confiaba en que pasaría el hechizo. Siguen siendo cinco. Desconozco cómo funciona a nivel de homenajes y referencias concretas a musicales clásicos porque nunca he sido fan del género; lo que sí sé, es que disfruté de dos…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Moonlight
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Passengers
Average weighted rating:

2.8

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Mildred Pierce
Average weighted rating:

4.0

Films watched in 2017

  • Certain Women
  • 20th Century Women
  • Jackie
  • Passengers
  • Nocturnal Animals
  • Lion
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Doctor Strange
  • Moana
  • Moonlight
  • What Ever Happened to Baby Jane?
  • All About Eve
  • Mildred Pierce
  • Manchester by the Sea
  • Pacific Rim
  • Hacksaw Ridge
  • Fences
  • Hidden Figures
  • Hell or High Water
  • The Fits
  • La La Land

Highly rated films Valentina missed

  • Get Out
  • Call Me by Your Name
  • Logan
  • The Big Sick
  • Baby Driver
  • John Wick: Chapter 2
  • A Ghost Story
  • The Lego Batman Movie

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more