2017

tibr tibr’s year to date

tibr’s highest rated films

  • The Rock

    ★★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★½

  • The Social Network

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★½

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★★½

  • Battlestar Galactica

    ★★★★½

  • Apocalypse Now

    ★★★★½

  • From Dusk Till Dawn

    ★★★★½

  • Spaceballs

    ★★★★½

  • The Shallows

    ★★★★½

  • Life

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★★

  • DodgeBall: A True Underdog Story

    ★★★★

  • The 40 Year Old Virgin

    ★★★★

  • Hidden Figures

    ★★★★

  • Spy

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 55 Films watched
  • 6.9 Average per month
  • 1.6 Average per week

Milestones

First Film

The Queen

Jan 1

Last Film

Sleepless

Aug 19

Genres, Countries & Languages

Action
26 films
Drama
21 films
Comedy
17 films
Thriller
15 films
Adventure
12 films
Sci Fi
12 films
Crime
11 films
Fantasy
7 films
War
5 films
Horror
5 films
USA
48 films
Canada
7 films
France
6 films
Germany
6 films
UK
5 films
China
4 films
Australia
3 films
Hong Kong
2 films
Belgium
1 film
Morocco
1 film
English
52 films
German
7 films
French
6 films
Spanish
5 films
Italian
3 films
Vietnamese
2 films
Arabic
2 films
Japanese
2 films
Russian
2 films
Thai
2 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 19 Added 16

Watchlist

Stars

Directors

Highs and Lows

Highest Average

Apocalypse Now
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

True Memoirs of an International Assassin
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Rogue One: A Star Wars Story
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

Expedition Happiness
Average weighted rating:

3.1

Films watched in 2017

  • Sleepless
  • Expedition Happiness
  • Life
  • Elle
  • Dunkirk
  • True Memoirs of an International Assassin
  • The Great Wall
  • John Wick: Chapter 2
  • Resident Evil: The Final Chapter
  • DodgeBall: A True Underdog Story
  • The 40 Year Old Virgin
  • Sully
  • The Social Network
  • Hidden Figures
  • Spy
  • The Blind Side
  • The Accountant
  • Why Him?
  • The Internship
  • The Rock
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • John Wick
  • Underworld: Blood Wars
  • Snowden
  • Doctor Strange
  • Jack Reacher: Never Go Back
  • Ghost in the Shell
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Logan
  • War Dogs
  • Sausage Party
  • Battlestar Galactica
  • The Propaganda Game
  • The Other Guys
  • Stromberg - Der Film
  • Platoon
  • Rat Race
  • Beasts of No Nation
  • Apocalypse Now
  • 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi
  • iBoy
  • From Dusk Till Dawn
  • Drive Angry
  • Coyote Ugly
  • The Magnificent Seven
  • Bad Moms
  • Prince of Persia: The Sands of Time
  • Passengers
  • Spaceballs
  • The Shallows
  • A Separation
  • Suicide Squad
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • The Night Before
  • The Queen

Highly rated films tibr missed

  • Call Me by Your Name
  • LA 92
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Baby Driver
  • Get Out
  • The Big Sick
  • Five Came Back
  • Good Time

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more