Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Esther Kahn

Esther Kahn

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
September Five at Saint-Henri

September Five at Saint-Henri

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Little Man, What Now?

Little Man, What Now?

1934
×
★★★★
Edit this entry  
12
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Edit this entry  
09
Patlabor: The Mobile Police

Patlabor: The Mobile Police

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Transit

Transit

2018
×
Edit this entry  
27
The Batman

The Batman

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Le Notti Bianche

Le Notti Bianche

1957
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1980
×
★★★½
Edit this entry  
14
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
Read the review Edit this entry  
14
Gaz Bar Blues

Gaz Bar Blues

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Left-Hand Side of the Fridge

The Left-Hand Side of the Fridge

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tickets s.v.p

Tickets s.v.p

1973
×
Edit this entry  
09
Bāhubali: The Beginning

Bāhubali: The Beginning

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hopscotch

Hopscotch

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
RRR

RRR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Introduction

Introduction

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Month in Thailand

A Month in Thailand

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
Bitter Rice

Bitter Rice

1949
×
★★★½
Edit this entry  
23
Islands of Fire

Islands of Fire

1955
×
Edit this entry  
23
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★★★
Edit this entry  
19
Heart

Heart

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Strange Little Cat

The Strange Little Cat

2013
×
Edit this entry  
12
What Do We See When We Look at the Sky?

What Do We See When We Look at the Sky?

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Bend of the River

Bend of the River

1952
×
★★★★
Edit this entry  
05
Just Don't Think I'll Scream

Just Don't Think I'll Scream

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
Edit this entry  
24
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love at Sea

Love at Sea

1964
×
★★★★
Edit this entry  
13
Bluebeard

Bluebeard

1963
×
★★★½
Edit this entry  
12
Kimi

Kimi

2022
×
★★★★
Edit this entry  
08
Choose Me

Choose Me

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
07
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Artémis, cœur d'artichaut

Artémis, cœur d'artichaut

2013
×
★★★
Edit this entry  
06
Oki's Movie

Oki's Movie

2010
×
★★★★
Edit this entry  
05
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Yesterday Once More

Yesterday Once More

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Moon Warriors

Moon Warriors

1992
×
★★★½
Edit this entry  
31
Foreign Powers

Foreign Powers

2019
×
Edit this entry  
30
Rosa la Rose, Public Girl

Rosa la Rose, Public Girl

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Flames

Flames

1978
×
Edit this entry  
28
Our Daily Bread

Our Daily Bread

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry