Étienne has logged 267 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Asterix & Obelix: God Save Britannia

Asterix & Obelix: God Save Britannia

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
Read the review Edit this entry  
30
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Balloon for Ben

A Balloon for Ben

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Lucy

Lucy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Sense8: Happy F*cking New Year

Sense8: Happy F*cking New Year

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Edit this entry  
14
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
My Heart Is That Eternal Rose

My Heart Is That Eternal Rose

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★½
Edit this entry  
04
Dear Santa

Dear Santa

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
29
A Chinese Ghost Story

A Chinese Ghost Story

1987
×
★★★★
Edit this entry  
27
Needing You...

Needing You...

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dragon

Dragon

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★
Edit this entry  
25
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Elle

Elle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Behind the Yellow Line

Behind the Yellow Line

1984
×
★★
Edit this entry  
20
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Edit this entry  
19
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Docks of New York

The Docks of New York

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Blade

The Blade

1995
×
Read the review Edit this entry  
14
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry