mon has logged 125 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Run

Run

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Landline

Landline

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Sinister

Sinister

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wish Man

Wish Man

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★
Edit this entry  
10
Baby Mama

Baby Mama

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
28 Days

28 Days

2000
×
★★★
Edit this entry  
04
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Secret in Their Eyes

Secret in Their Eyes

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lost Girls

Lost Girls

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Hustle

The Hustle

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Willoughbys

The Willoughbys

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry