Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Encanto

Encanto

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★
Edit this entry  
09
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Marmaduke

Marmaduke

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
27
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Edit this entry  
13
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Edit this entry  
08
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mirror

Mirror

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Sun

A Sun

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mulan

Mulan

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry