Sort by

Mr. V has logged 344 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Red Dead Redemption: The Man from Blackwater

Red Dead Redemption: The Man from Blackwater

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
3 Idiots

3 Idiots

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Grinch

The Grinch

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Tenacious D in The Pick of Destiny

Tenacious D in The Pick of Destiny

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Trafic

Trafic

1971
×
Read the review Edit this entry  
12
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Waterboy

The Waterboy

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
Read the review Edit this entry  
04
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★½
Edit this entry  
28
The A-Team

The A-Team

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
28
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Persona

Persona

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Captain Underpants: The First Epic Movie

Captain Underpants: The First Epic Movie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
Read the review Edit this entry  
17
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tangled

Tangled

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Peter Rabbit

Peter Rabbit

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
Read the review Edit this entry