Sort by

sophie has logged 148 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Split

Split

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sound City

Sound City

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Sound and Fury

Sound and Fury

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lolita

Lolita

1962
×
Read the review Edit this entry  
11
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Ghost and Mrs. Muir

The Ghost and Mrs. Muir

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
If You Love This Planet

If You Love This Planet

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
mother!

mother!

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Animal Crackers

Animal Crackers

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kids

Kids

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Boys in the Band

The Boys in the Band

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Stone Appears

A Stone Appears

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lifted

Lifted

2006
×
★★★
Edit this entry  
24
Safe Haven

Safe Haven

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Atonement

Atonement

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Just, Melvin: Just Evil

Just, Melvin: Just Evil

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Six and a Half

Six and a Half

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
I Am Michael

I Am Michael

2015
×
Read the review Edit this entry  
15
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry