RSS feed for Tim64
  • Goosebumps 2: Haunted Halloween

    Goosebumps 2: Haunted Halloween

    ★★½

    50
    It's ok. Wonder how much Jack Black got for five minute's acting and doing the slappy voice over? Probably a few million... it's overwrought and predictable but funny enough if you are 10.

  • Toy Story 4

    Toy Story 4

    ★★★★

    84
    It's brilliant. Considering it's number four in the series that's impressive.

  • The Laundromat

    The Laundromat

    ★★½

    53

    Steven Soderbergh and everyone else involved in this is capable of so much more. It's just dull. Stupid, and dull.

  • Thor

    Thor

    ★★½

    57
    My daughter only gives it 2 stars. Unconvincing portrayal of one dimensional characters. Lacking a proper ending. When Nathalie Portman's beauty is the best thing about a film it's time to move on.

  • Legally Blonde

    Legally Blonde

    ★★

    35
    It's abysmal. Everything telegraphed. Formulaic. Poorly acted. Can't think of one redeeming feature. I guess it's relatively short.

  • Sleepless in Seattle

    Sleepless in Seattle

    ★★★½

    77

    Rewatched 24.4.20
    What's not to like? The fact that this isn't in the same league as Harry Met Sally does not prevent it from being eminently effective at pulling all the levers it's trying to pull.

  • Men in Black

    Men in Black

    ★★★★

    78
    Great fun. With laughs.

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★

    58

    2.5 stars for acting. 3 for the sets, sense of adventure and that f......ng academy spider screen. But it's not a 'good' film and I don't care about any of them.

  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    ★★★

    60

    Yep, not impressed. Significantly less good than Homecoming or Spider-Verse and many of the earlier reincarnations. Jake Gyllenhaal is a good actor but even he can't raise this much above the mire of comic book doldrums.

  • Shazam!

    Shazam!

    ★★★½

    74

    It has a heart, this. The scenes in the foster home are richly warm. The fight scenes seem parochial and hackneyed by contrast. Mark Strong plays a villain; don't feint with shock. Most comic book movies these days have a story which is a vehicle for the action. However the action should be be a vehicle for the story because ultimately that's what more interesting.

  • The Godfather

    The Godfather

    ★★★★★

    93
    Sublime.

  • Glass

    Glass

    ★★★

    60

    The issue is not whether Glass is a good film. Clearly it's not. It's reasonably diverting but lacks in intensity, ingenuity, originality etc. Similar to Split. (It's also not an interesting question, to me, which of these two films is better - or rather which is less tedious). The issue is whether it sullies the brilliance of Unbreakable. Do these two unnecessary sequels add to or subtract from what was and remains, a masterpiece? I don't know but I shall do my best to forget them.