Tim has logged 77 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shoes

Shoes

1916
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
In My Room

In My Room

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Exhibition

Exhibition

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Manny & Lo

Manny & Lo

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
No Greater Glory

No Greater Glory

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Countdown

Countdown

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Archipelago

Archipelago

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1962
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Minnie the Moocher

Minnie the Moocher

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
C.H.U.D.

C.H.U.D.

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Broom-Stick Bunny

Broom-Stick Bunny

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Night on Bald Mountain

A Night on Bald Mountain

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tome of the Unknown

Tome of the Unknown

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blood Feast

Blood Feast

1963
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Homicidal

Homicidal

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Revenge of the Creature

Revenge of the Creature

1955
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Piranha

Piranha

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Man's Castle

Man's Castle

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gambling Lady

Gambling Lady

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Popeye

Popeye

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Employees' Entrance

Employees' Entrance

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sally, Irene and Mary

Sally, Irene and Mary

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
End of the Century

End of the Century

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ever in My Heart

Ever in My Heart

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ladies They Talk About

Ladies They Talk About

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry