Tim has logged 47 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
White Snake

White Snake

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hours and Times

The Hours and Times

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Decline of Western Civilization Part III

The Decline of Western Civilization Part III

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Illang: The Wolf Brigade

Illang: The Wolf Brigade

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Promare

Promare

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jin-Roh: The Wolf Brigade

Jin-Roh: The Wolf Brigade

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frozen Fever

Frozen Fever

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Glass

Glass

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Edison Kinetoscopic Record of a Sneeze

Edison Kinetoscopic Record of a Sneeze

1894
×
Read the review Edit this entry  
18
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Suburbia

Suburbia

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Olivia

Olivia

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Petey Wheatstraw

Petey Wheatstraw

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Midway

Midway

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tales of Beatrix Potter

Tales of Beatrix Potter

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Monkey Hustle

The Monkey Hustle

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Human Tornado

The Human Tornado

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Feline Follies

Feline Follies

1919
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Waves

Waves

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Harriet

Harriet

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eli

Eli

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Decline of Western Civilization

The Decline of Western Civilization

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Anna

Anna

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry