Sort by

Tim has logged 607 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Works and Days (of Tayoko Shiojiri in the Shiotani Basin)

The Works and Days (of Tayoko Shiojiri in the Shiotani Basin)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cyrano

Cyrano

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Witchcraft XII: In the Lair of the Serpent

Witchcraft XII: In the Lair of the Serpent

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Scream

Scream

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Elves

Elves

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Witchcraft XI: Sisters in Blood

Witchcraft XI: Sisters in Blood

2000
×
Read the review Edit this entry  
10
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1910
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Hero

A Hero

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
On Memory

On Memory

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Encanto

Encanto

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Far from the Tree

Far from the Tree

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Us Again

Us Again

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
King Richard

King Richard

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Leviathan

Leviathan

1989
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Winnie the Pooh

Winnie the Pooh

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry