Sort by

timcarrey has logged 510 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★
Edit this entry  
30
Other People

Other People

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Buster's Mal Heart

Buster's Mal Heart

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Edit this entry  
26
Tim

Tim

2012
×
Edit this entry  
25
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★½
Edit this entry  
24
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Horns

Horns

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
High Noon

High Noon

1952
×
★★½
Edit this entry  
20
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Alien

Alien

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gravity

Gravity

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
Edit this entry  
11
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Grey

The Grey

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Border

Border

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Report

The Report

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Krampus

Krampus

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
In a Year with 13 Moons

In a Year with 13 Moons

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Martha

Martha

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry