timcarrey has logged 64 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★
Read prior review Edit this entry  
30
X: The Man with the X-Ray Eyes

X: The Man with the X-Ray Eyes

1963
×
★★
Edit this entry  
30
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
True Romance

True Romance

1993
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★½
Edit this entry  
27
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Keep an Eye Out

Keep an Eye Out

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Raid

The Raid

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Thor

Thor

2011
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Tux and Fanny

Tux and Fanny

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★
Read prior review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★½
Edit this entry  
20
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★½
Edit this entry  
19
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★½
Edit this entry  
19
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Robert Cake

The Robert Cake

2002
×
★★½
Edit this entry  
18
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
After Earth

After Earth

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★
Edit this entry  
16
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★½
Edit this entry  
14
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★
Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Edit this entry  
13
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★
Edit this entry  
12
Wrong Cops

Wrong Cops

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
Blade II

Blade II

2002
×
★★★
Edit this entry  
10
Fingers

Fingers

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Dom Hemingway

Dom Hemingway

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Pi

Pi

1998
×
★★★
Edit this entry  
09
Fingers

Fingers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Premature Burial

The Premature Burial

1962
×
★★
Edit this entry  
09
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★½
Edit this entry  
07
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry