RSS feed for timciep

timciep has logged 115 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Scarface

Scarface

1983
×
★★½
Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★½
Edit this entry  
09
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Glass

Glass

2019
×
Edit this entry  
08
Meeting Gorbachev

Meeting Gorbachev

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★
Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★½
Edit this entry  
02
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★
Edit this entry  
28
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Edit this entry  
24
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★½
Edit this entry  
23
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★½
Edit this entry  
28
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Edit this entry  
10
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
Edit this entry  
09
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★½
Edit this entry  
03
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★½
Edit this entry  
29
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Edit this entry  
27
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Edit this entry  
21
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★
Edit this entry  
16
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Edit this entry  
13
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★
Edit this entry  
06
The Game

The Game

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★½
Edit this entry  
01
Othello

Othello

1951
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Experiment in Terror

Experiment in Terror

1962
×
★★½
Edit this entry  
28
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Edit this entry  
25
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Edit this entry  
23
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★
Edit this entry