RSS feed for timciep
  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★

    A lot of fun, with great performances. The script could have been a bit tighter with a little less "topical" humor.

    More of this Rian Johnson, please.

  • Meeting Gorbachev

    Meeting Gorbachev

    ★★

    Not much new here, lots of archival footage and straight-forward telling of the end of the USSR. Missing the typical Herzog flair.

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Like Good Time (2017), but populated with your favorite BrBa characters, doing their greatest-hit one-liners.

    By far, my favorite part was the section with Jesse Plemons' character. Of all the side-characters, he seemed to slip most easily back into his role.

    Overall, I'm not sure what this added to the story.

    RIP Robert Forster.

  • Phantom of the Paradise

    Phantom of the Paradise

    ★★★★½

    This movie really has it all.

    I want to see a show at the Paradise.

  • The Manchurian Candidate

    The Manchurian Candidate

    ★★½

    Intense and dark at times, but mostly slow and boring. Sinatra's acting is impressive.

  • Some Like It Hot

    Some Like It Hot

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I really enjoyed all the stuff, in the middle, involving the lead characters "in disguise". The bookends involving the gangsters were not very interesting, and conflicted tonally by being extremely violent.

    This came out in 1959 and is set in the 1920s, so I wasn't always sure what was satire and what would have been considered "normal" in the late 50s, which is interesting to think about.

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

    Synthesized Tarantino. For good and bad.

  • Funny Face

    Funny Face

    ★★½

    The songs are a major weakness. The age difference is also pretty rough.

  • The Game

    The Game

    ★★

    This silly story does not fit at all with the serious direction and cinematography.

  • Othello

    Othello

    ★½

    It is hard to believe how amateurish this feels, over 10 years after Citizen Kane (which is, itself, a bit overrated). Choppy editing, poor acting, and dubbed dialogue that is still nearly incomprehensible.

    Still, Welles is undeniably a compelling screen presence.

    Is "Orson the actor > Orson the director" a controversial take?

  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

    Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

    ★★★

    The interviews didn't add much. I would have preferred just the concert footage, which is really great.

    Joni Mitchell doing Coyote backstage = 5/5.

  • Mishima: A Life in Four Chapters

    Mishima: A Life in Four Chapters

    ★★★★

    Could go up on a rewatch, being familiar with the structure.

    The Philip Glass score is a 5/5.