2019

timciep timciep’s year to date

timciep’s highest rated films

  • Batman: Mask of the Phantasm

    ★★★★★

  • Take Shelter

    ★★★★★

  • Ed Wood

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Roman Holiday

    ★★★★½

  • Phantom of the Paradise

    ★★★★½

  • Apollo 11

    ★★★★½

  • Doubt

    ★★★★½

  • Three Colors: Blue

    ★★★★½

  • Dark City

    ★★★★½

  • The Human Condition III: A Soldier's Prayer

    ★★★★½

  • The Human Condition II: Road to Eternity

    ★★★★½

  • The Big Heat

    ★★★★½

  • The Lives of Others

    ★★★★½

  • The Immigrant

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 115 Films watched
  • 9.6 Average per month
  • 2.3 Average per week

Milestones

First Film

The Tree of Life

Jan 1

Most Watched

Take Shelter

twice

Last Film

The Irishman

Dec 3

Genres, Countries & Languages

Drama
67 films
Thriller
31 films
Comedy
29 films
Romance
18 films
Crime
17 films
Mystery
16 films
Action
14 films
History
10 films
Documentary
10 films
Sci Fi
10 films
USA
82 films
France
16 films
UK
14 films
Japan
8 films
Italy
7 films
Germany
5 films
Poland
4 films
China
4 films
Hong Kong
3 films
South Korea
3 films
English
94 films
French
15 films
Spanish
14 films
German
14 films
Japanese
12 films
Italian
12 films
Russian
9 films
Chinese
7 films
Polish
5 films
Cantonese
4 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 75 Added 282

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

timciep’s most liked review

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Magic Mike
Average weighted rating:

3.0

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Meeting Gorbachev
Average weighted rating:

3.4

Films timciep watched in 2019

  • The Irishman
  • Scarface
  • Parasite
  • Knives Out
  • Ford v Ferrari
  • Jojo Rabbit
  • The Lighthouse
  • Glass
  • Meeting Gorbachev
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Roman Holiday
  • The Trip to Italy
  • Joker
  • Arsenic and Old Lace
  • La Dolce Vita
  • Brief Encounter
  • Journey to Italy
  • Blade Runner
  • Ad Astra
  • Bicycle Thieves
  • Phantom of the Paradise
  • Harakiri
  • The Manchurian Candidate
  • Blow Out
  • Burden of Dreams
  • Some Like It Hot
  • In the Mood for Love
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Three Colors: Red
  • Pulp Fiction
  • Apollo 11
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Doubt
  • Synecdoche, New York
  • Spider-Man: Far from Home
  • Le Samouraï
  • Funny Face
  • Three Colors: White
  • Spider-Man 2
  • Batman: Mask of the Phantasm
  • Chungking Express
  • The Game
  • A Hard Day's Night
  • Othello
  • Toy Story 4
  • Experiment in Terror
  • Black Narcissus
  • Yi Yi
  • Three Colors: Blue
  • Come and See
  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese
  • Mishima: A Life in Four Chapters
  • Dark City
  • The Great Beauty
  • Johnny Guitar
  • Booksmart
  • Magic Mike
  • The 400 Blows
  • Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills
  • The Human Condition III: A Soldier's Prayer
  • Ace in the Hole
  • Hugo
  • Ikiru
  • Suspiria
  • The Human Condition II: Road to Eternity
  • Amélie
  • The Big Heat
  • Metropolis
  • Take Shelter
  • Watchmen
  • The Human Condition I: No Greater Love
  • Nightfall
  • Avengers: Endgame
  • Take Shelter
  • Dragged Across Concrete
  • Blue Velvet
  • The Beach Bum
  • Cold War
  • Platoon
  • The Squid and the Whale
  • Triple Frontier
  • Us
  • Ed Wood
  • RBG
  • Persona
  • Free Solo
  • Rain Man
  • Minding the Gap
  • Bug
  • Little Miss Sunshine
  • The Lives of Others
  • Incendies
  • A Star Is Born
  • The Immigrant
  • Holiday
  • Shoplifters
  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • High Flying Bird
  • Paris, Texas
  • Memento
  • Memories of Murder
  • Munich
  • Burning
  • Bad Times at the El Royale
  • Solaris
  • The Third Man
  • Hoop Dreams
  • Chef
  • Singin' in the Rain
  • Brazil
  • Charade
  • Stand by Me
  • Private Life
  • Mistress America
  • The Tree of Life

World Map

Highly rated films timciep missed

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Marriage Story
  • For Sama
  • Bacurau
  • Bring the Soul: The Movie
  • Homecoming: A Film by Beyoncé

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more