Sort by

Timcop has logged 185 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Romance & Cigarettes

Romance & Cigarettes

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Flight

Flight

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Know Who Killed Me

I Know Who Killed Me

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Killer Inside Me

The Killer Inside Me

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Gigli

Gigli

2003
×
Read the review Edit this entry  
05
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bad Teacher

Bad Teacher

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Body Double

Body Double

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Doors: Live at the Bowl '68

The Doors: Live at the Bowl '68

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Chained Heat

Chained Heat

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Goon

Goon

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Man with the Iron Fists

The Man with the Iron Fists

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry