Sort by

Timcop has logged 509 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Grass Is Greener

The Grass Is Greener

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
Read the review Edit this entry  
29
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pennies from Heaven

Pennies from Heaven

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Gambler

The Gambler

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Man Who Came to Dinner

The Man Who Came to Dinner

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Smorgasbord

Smorgasbord

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Magic Christmas Tree

Magic Christmas Tree

1964
×
Read the review Edit this entry  
15
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Ladies Man

The Ladies Man

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Naked Spur

The Naked Spur

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Little Johnny Jet

Little Johnny Jet

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ride the High Country

Ride the High Country

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Nutty Professor

The Nutty Professor

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Véronique and Her Dunce

Véronique and Her Dunce

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Fiancés of Macdonald Bridge

The Fiancés of Macdonald Bridge

1961
×
Read the review Edit this entry  
01
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
My Little Chickadee

My Little Chickadee

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Malcolm X

Malcolm X

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Each Dawn I Crow

Each Dawn I Crow

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Each Dawn I Die

Each Dawn I Die

1939
×
★★★½
Edit this entry  
29
Detouring America

Detouring America

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Day at Santa Anita

A Day at Santa Anita

1937
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry