Timcop has logged 68 entries for films during January 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
She-Man: A Story of Fixation

She-Man: A Story of Fixation

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bangville Police

Bangville Police

1913
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Girl and Her Trust

The Girl and Her Trust

1912
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Winsor McCay, the Famous Cartoonist of the N.Y. Herald and His Moving Comics

Winsor McCay, the Famous Cartoonist of the N.Y. Herald and His Moving Comics

1911
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Max Takes Back His Freedom

Max Takes Back His Freedom

1912
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Policemen's Little Run

The Policemen's Little Run

1907
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Golden Beetle

The Golden Beetle

1907
×
Read the review Edit this entry  
29
The Musketeers of Pig Alley

The Musketeers of Pig Alley

1912
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Unchanging Sea

The Unchanging Sea

1910
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Those Awful Hats

Those Awful Hats

1909
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
New York: Broadway at Union Square

New York: Broadway at Union Square

1896
×
Read the review Edit this entry  
29
Snowball Fight

Snowball Fight

1897
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Childish Quarrel

Childish Quarrel

1896
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ostriches

Ostriches

1896
×
Read the review Edit this entry  
29
Dragoons Crossing the Sâone

Dragoons Crossing the Sâone

1896
×
Read the review Edit this entry  
29
The Sprinkler Sprinkled

The Sprinkler Sprinkled

1895
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Baby's Meal

Baby's Meal

1895
×
Read the review Edit this entry  
29
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
Read the review Edit this entry  
29
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
Read the review Edit this entry  
29
The Barbershop

The Barbershop

1894
×
Read the review Edit this entry  
29
Glenroy Brothers (Comic Boxing)

Glenroy Brothers (Comic Boxing)

1894
×
Read the review Edit this entry  
29
Sandow

Sandow

1896
×
Read the review Edit this entry  
29
Annabelle Serpentine Dance

Annabelle Serpentine Dance

1895
×
Read the review Edit this entry  
29
Serpentine Dance: Loïe Fuller

Serpentine Dance: Loïe Fuller

1897
×
Read the review Edit this entry  
29
The Kiss

The Kiss

1896
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Laughing Woman

The Laughing Woman

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bacall to Arms

Bacall to Arms

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Willow

Willow

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
H.O.T.S.

H.O.T.S.

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Brazil

Brazil

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mr. Freedom

Mr. Freedom

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Satanik

Satanik

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Her

Her

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
How to Sleep

How to Sleep

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Erotissimo

Erotissimo

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry