Timcop has logged 47 entries for films during July 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Road House

Road House

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Roger & Me

Roger & Me

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harper

Harper

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Far and Away

Far and Away

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cocktail

Cocktail

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Valley of the Dolls

Valley of the Dolls

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dodsworth

Dodsworth

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
20,000 Days on Earth

20,000 Days on Earth

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cul-de-sac

Cul-de-sac

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Twister

Twister

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The MacKintosh Man

The MacKintosh Man

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Red River

Red River

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Targets

Targets

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Mask

Black Mask

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Crossfire

Crossfire

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Je T'Aime, Je T'Aime

Je T'Aime, Je T'Aime

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jaws: The Revenge

Jaws: The Revenge

1987
×
Read the review Edit this entry  
05
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Invasion U.S.A.

Invasion U.S.A.

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The 8 Diagram Pole Fighter

The 8 Diagram Pole Fighter

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry