Timcop has logged 43 entries for films during August 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Batman: Gotham Knight

Batman: Gotham Knight

2008
×
★★★
Edit this entry  
29
Suburbia

Suburbia

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
For a Good Time, Call...

For a Good Time, Call...

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Batman: Under the Red Hood

Batman: Under the Red Hood

2010
×
★★★
Edit this entry  
27
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pieces

Pieces

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Client

The Client

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Salesman

Salesman

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lady in Red

The Lady in Red

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bandits vs. Samurai Squadron

Bandits vs. Samurai Squadron

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sorry, Wrong Number

Sorry, Wrong Number

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cherry 2000

Cherry 2000

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blade

Blade

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Future-Kill

Future-Kill

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Run All Night

Run All Night

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry