Sort by

Timcop has logged 43 entries for films during February 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Caine Mutiny

The Caine Mutiny

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eyes of Fire

Eyes of Fire

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Born Yesterday

Born Yesterday

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
She Wore a Yellow Ribbon

She Wore a Yellow Ribbon

1949
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Sea Hawk

The Sea Hawk

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
That Mothers Might Live

That Mothers Might Live

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Seven Days in May

Seven Days in May

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Zoolander 2

Zoolander 2

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Flame and the Arrow

The Flame and the Arrow

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Now You See It

Now You See It

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hooper

Hooper

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Crashing the Water Barrier

Crashing the Water Barrier

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Gazebo

The Gazebo

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Facing Your Danger

Facing Your Danger

1946
×
★★★
Edit this entry  
19
Hearts and Minds

Hearts and Minds

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stairway to Light

Stairway to Light

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Blue Dahlia

The Blue Dahlia

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hard Ticket to Hawaii

Hard Ticket to Hawaii

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Man in the Iron Mask

The Man in the Iron Mask

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Thomasine & Bushrod

Thomasine & Bushrod

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Longest Yard

The Longest Yard

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Samurai Cop

Samurai Cop

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Paris Belongs to Us

Paris Belongs to Us

1961
×
★★★★
Edit this entry  
06
Some Call It Loving

Some Call It Loving

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Moonlighter

The Moonlighter

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bimbo's Initiation

Bimbo's Initiation

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry