Timcop has logged 66 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frankenstein Created Woman

Frankenstein Created Woman

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Faust in the Underworld

Faust in the Underworld

1903
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Faust and Mephistopheles

Faust and Mephistopheles

1903
×
Read the review Edit this entry  
30
Faust and Marguerite

Faust and Marguerite

1904
×
Read the review Edit this entry  
30
Faust and Marguerite

Faust and Marguerite

1900
×
Read the review Edit this entry  
30
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dracula A.D. 1972

Dracula A.D. 1972

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
You're Not Elected, Charlie Brown

You're Not Elected, Charlie Brown

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hell's Fire

Hell's Fire

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hell's Bells

Hell's Bells

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scars of Dracula

Scars of Dracula

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Betty Boop's Hallowe'en Party

Betty Boop's Hallowe'en Party

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Cobweb Hotel

The Cobweb Hotel

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Race With the Devil

Race With the Devil

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Baby Blood

Baby Blood

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dracula: Prince of Darkness

Dracula: Prince of Darkness

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Tingler

The Tingler

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Broom-Stick Bunny

Broom-Stick Bunny

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Living Skeleton

The Living Skeleton

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lost Skeleton of Cadavra

The Lost Skeleton of Cadavra

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Face of Fu Manchu

The Face of Fu Manchu

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kanal

Kanal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

1982
×
Read the review Edit this entry  
16
The Pack

The Pack

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Night of the Eagle

Night of the Eagle

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Zodiac Killer

The Zodiac Killer

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Cat and the Canary

The Cat and the Canary

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frankenstein Meets the Wolf Man

Frankenstein Meets the Wolf Man

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scream and Scream Again

Scream and Scream Again

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Switchblade Sisters

The Switchblade Sisters

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Murder-Rock: Dancing Death

Murder-Rock: Dancing Death

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Ghost of Frankenstein

The Ghost of Frankenstein

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Road to Salina

Road to Salina

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Foul Play

Foul Play

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry